АХИЛИОН - ДВОРЕЦЪТ НА ПРИНЦЕСА СИСИ



АХИЛИОН
ДВОРЕЦЪТ НА ПРИНЦЕСА СИСИ
О-в Корфу, Гърция
  


 Сигурно няма човек, мечтател, който като се озове в дворец да не си представя, чe е бил принц или принцеса в минал живот, прена-сяйки се за миг в миналото на дворцовите особи ... 


 Този дворец- луксозна вила е точно такова място... С невероятните стълби, изрисувани с божествени илюстрации, огромната зала, в която си представяш какво ли е било тогава ...
Огледалото на принцесата е още там и те очаква, оглеждаш се и те побиват тръпки, от това, че ти и величайша особа сте се огледали в него... Уникално е и то не от липсата на претрупаност на вещи, а от самият дух, който витае... Гледката в самата градина и Ахил, който сякъш брани двореца е умопомръчителна... Приказка... За мечтатели като мен е изящество от червената стая, през стълбите, огледалото та чак в градината, пълна с всякакви цитруси и всевъзможни растения...  
  Дворецът на Елизабет Баварска ( Принцеса Сиси), императрица на Австрийската империя, принцеса на Бавария и кралица на Унгария е бил построена през 1892г. от италианския архитект Рафаел Карито. Той е любимо място на принцесата и показва любовта на и към гръцката митология и е наречен "Ахилион"в чест на любимия на владетелката гръцки герой – Ахил.
  Принцеса Сиси, използвала двореца всяко лято за да може да избяга от претовареното си ежедневие. Той е тематично  оформен според сведенията от древногръцката митология за подвизите и живота на античния древногръцки герой Ахил от „Илиада“, на когото е наречен. Скулптурите, които украсяват двореца и градината му  са изваяни от Ернст Хертер.
Корфу е любимо място за почивка, а декорацията и мястото на двореца са продиктувани от своеобразен филелинизъм.


Там е сниман и част от филма с Джеймс Бонд: "Само за твоите очи" (1981)

..към сцената :

 https://www.youtube.com/watch?v=H6rHp5rwCP4е

Има и филм създаден по тази история преведен на български  с Роми Шнайдер- „Сиси"


  Дворецът  е отворен всеки ден от годината, през зимния период от 9:00-15:30 и през летния период от 8:00-19:00. Вход цена 7 евро, 4 евро на човек за групи над 20 души.


 Повече си заслужава да разкажем за историята на самата принцеса, чийто дух, още витае там и придава смисъл на двореца..
  
Ето и  историята на принцеса Сиси
- красива, аристократична, нещастна и омъжена за владетеля на най-могъщата империя...


   Животът на принцесата започва като приказка. Родена е със синя кръв. Баща й херцог Максимилиан, който е от баварския владетелски род, има 8 деца. Сиси се ражда през 1837 г. навръх Рождество. Неделя е - денят на късметлиите, така че всичко вещае щастлива съдба за малката принцеса. В детството си тя не се отличава с особена хубост. Тя има кръглото лице и прекалено свободните маниери, но за сметка на това има по-голяма сестра Хелена, която не само е с благородно бледи черти, но и впечатлява със своя ум и сдържаност. Точно за Хелена се сеща херцогиня София, майката на младия австрийски император Франц Йосиф, когато решава да му търси съпруга. София и Людовика (майката на Сиси) са сестри, но близкородствените бракове не са новина за европейските владетели. И така - 23-годишният Франц Йосиф тръгва към малкото градче Ишл, за да се срещне с обещаната му годеница. На срещата обаче е и 16-годишната Сиси. Тя е толкова темпераментна и толкова различна от останалите синекръвни девици, че... Франц Йосиф моментално се влюбва в нея и заявява "Сиси или никоя друга",  пред властната си майка и ерцхерцогинята отстъпва. За пръв и последен път.
 Денят на сватбата - 24 април 1854 г. Сиси е в обшита със сребро розова рокля, в прекрасните й коси блести подарената й от свекървата диадема с диаманти... Тя е влюбена, щастлива, но и малко уплашена от новата си роля. Страховете й, за съжаление, не са безпочвени. Още в първите дни след сватбата свекървата показва на младата императрица надмощието си. Докато Франц Йосиф се занимава с управлението на империята, майка му буквално тормози Сиси с дворцовия етикет, според който е много по-важно да се преструваш, отколкото да бъдеш. Ерцхерцогинята решава какво да яде и пие, какво да облича и с кого да се среща снаха й. Всяка крачка на принцеса Сиси е следена и критикувана. Виенският двор я приема на нож, смята я за твърде провинциална, недостатъчно елегантна, зле танцуваща и което е по-ужасно - та тя дори не се интересува от дворцовите сплетни! Сиси ражда дъщеря. Без да се допита, София, кръщава внучката на себе си и я отнася в покоите си. По същия начин след време, свекървата се опитва да "отвлече" и второто дете- Гизела. Но тук Франц Йосиф, който иначе рядко противоречи на майка си, се вбесява и заявява, че повече никой няма право да се меси в семейния му живот. Оттук нататък София изобщо престава да крие враждебността към снаха си и отношенията между двете стават непоносими. През 1858 г. умира голямата дъщеря на Сиси - София, а през август същата година тя ражда дългоочаквания престолонаследник - Рудолф. София използва това, за да си присвои правото да контролира възпитанието на Рудолф и конфликтите продължават. По това време Франц Йосиф се сражава в Италия с войските на Наполеон III.

   През 1860 г. практически лишената от децата си и осъзнаваща безсилието си Сиси решава да замине временно нанякъде. Обявено е, че императрицата е тежко болна и се нуждае от слънце и морски въздух. Франц й предлага няколко курорта по Адриатика, принадлежащи на Австро-Унгария, но Сиси избира друго. Първо е Мадейра. После пътува до остров Корфу, после е в Англия и Франция, където всички са удивени от цветущия вид на уж тежко болната императрица. Така започват нейните непрекъснати скитания в търсене на душевно равновесие и поне мъничко щастие. От 1865 г. нататък принцеса Сиси се задържа във Виена не повече от 2 месеца годишно. Връща се най-често през зимата, когато е рожденият й ден и когато се открива сезонът на баловете, за да се види с мъжа и децата си. После отново заминава на пътешествие. Една от придворните дами, които съпровождат Нейно Величество в странстванията й, язвително отбелязва в свое писмо: "Къде ще бъдем след ден или два - никой не знае. Холандия, Мадейра, Лисабон, Алжир, Флоренция, Неапол и отново Корфу, където Сиси си построява двореца..
  В дневника си пише, че когато вълните я заливат, се чувства като Одисей. Обича и да язди. Чувства се жива само, когато е далеч от Виена. А мъжът й - изглежда тя може да го обича единствено отдалеч. Парадоксално е, че Франц Йосиф тъгува по нея, но не я принуждава да спре с пътуванията си. Пише й нежни писма: "Скъпи мой ангел, аз отново останах сам с печалите и тревогите си, отново чувствам как ми липсваш, както и преди аз те обичам повече от всичко на света и не мога да живея без теб...", "Толкова ми е трудно и самотно без твоята подкрепа... Нищо друго не ми остава, освен търпеливо да понасям обичайната си самота..." И се подписва: "Твоето тъжно мъжленце" или "Твоето вярно момче".
 Сиси неизменно е смятана за най-красивата жена в Европа по това време: висока, 172 см 50 кг с талията 50 см, стройна, с класически черти на лицето, със сияещи огромни очи и преливащи в злато разкошни кестеняви коси. Била известна със своите диети и безумни разкрасителни процедури. Много хора се надявали да зърнат макар и само за миг легендарната хубавица. Франц Йосиф, който продължава да я обожава, й поръчва портрет след портрет. Нейните рисувани копия са навсякъде в покоите му.
  През 1898 г. Елисавета се озовава в Женева. Докато се разхожда из Женева. Там 25-годишният анархиста Луиджи Луиджи и нанася удар с пила. Сиси не разбира какво точно се е случило. В първия момент тя и съпровождащата я дама решават, че мъжът е искал да открадне нещо. Стегната в корсет, Сиси не кърви и иска да се изправи. Чувства обаче остра болка и се свлича на земята. Когато я оглеждат, забелязват малко кърваво петно в областта на сърцето, но докато лекарят дойде тя  умира.
  
 Днес странстващата императрица е оставила частица от себе си до всяко кътче, до което се е докоснала и е един от символите на Корфу и Виена.  За принцесата може да се разказва дълго и е написано много, но аз препоръчвам тези книги :

-Личния днeвник на принцecата, за да научитe повече за изключитeлната и cъдба ..
"Сиси. Дневникът на Елизабет Баварска, бъдеща императрица на Австрия 1853-1855" - Катрин дьо Лаза
-"Сиси - неочакваната императрица"/ Алисън Патаки
- "Сиси - самотната императрица"/ Алисън Патаки

 Последен собственик на двореца е германският император Вилхелм II. Днес дворецът е музей, собственост на Гръцката туристическа асоциация.



Част от информацията : Eva.bg

Коментари

Популярни публикации от този блог

НЕАПОЛ - СИНОНИМ НА ПИЦА И " DOLCE FAR NIENTE"

МОНТЕКАТИНИ- СПА УДОВОЛСТВИЕ В СЪРЦЕТО НА ТОСКАНА